خانه / اصول تعمیرات اجاق گاز و مایکروفر

اصول تعمیرات اجاق گاز و مایکروفر

در اینجا به اصول تعمیرات اجاق گاز و مایکروفر می پردازیم :

اصول تعمیرات اجاق گاز و مایکروفر

اجاق الکتریکی و مایکروفر 

اجاق‌های الکتریکی، اجاق‌های صفحه‌ای و مایکروفرها در انواع مختلف موجود هستند. اجاق‌های برقی و مایکروفرها ممکن است که به نظر پیچیده آیند اما اینطور نیست. هر چه بیشتر در مورد کارکرد الکتریکی و مکانیکی محصول بدانید، حل کردن مشکل آنها ساده‌تر می‌گردد. یک اجاق برقی، اجاق صفحه‌ای، یا مایکروفر در ولتاژ ۲۴۰V برای المنت‌ها و ۱۲۰V برای متعلقات دستگاه مثل ساعت و چراغ کار می‌کند. اصولاً تعمیرات از نوع الکتریکی می‌باشند. این قسمت، اصول مورد نیاز را برای تشخیص و تعمیرات این وسائل خانگی را فراهم می‌آورد. اجزاء در کجا تعبیه شده‌اند، در حدود دسترسی، با توجّه به اینکه این اَشکال فقط به عنوان مثال عرضه شده‌اند. ساختار حقیقی و کارائی اصلی وسیله‌ای که شما سرویس می‌کنید ممکن است با توجّه به مارک و مدل متفاوت باشند. این قسمت شامل تعمیرات مایکروویو(مایکروفر) یا اجاق‌های مایکروویو دار نمی‌باشد.

 

اصول کارائی اجاق الکتریکی و مایکروفر 

واحد سطح المنت کارائی بسیار ساده دارند. بعد از قرار دادن ظرف بر روی سطح المنت، شما کلید المنت را در درجه دلخواه قرار می‌دهید. وقتی که کلید المنت روشن است، جریان از پریز دیوار به حرکت در می‌آید، از میان سیم‌ها و کلید المنت و سپس از میان المنت حرارتی، برای پخت و پز صحیح بر روی المنت سطح، قابلمه و یا ماهیتابه می‌بایست به شکل مسطح بر روی تمامی سطح المنت قرار گیرد، و با تمامی سطح المنت تماس داشته باشید.

اگر به غیر از این باشد محتوای آن به شکل یکسان حرارت نمی‌بیند، و حرارت هدر می‌رود که در نتیجه آن الکتریسیته به هدر می‌رود. برای پخت در مایکروفر، غذا را بر روی قفسه مسطح قرار داده و درب مایکروفر را ببندید. کلید انتخاب را بر روی مایکروفر(مایکروویو) بر روی پخت قرار داده، و کلید حرارت مایکروفر را بر روی درجه دلخواه قرار دهید. جریان از پریز دیوار حرکت می‌کند از سیم‌ها و کلید انتخاب، از میان ترموستات و به طرف المنت پخت، وقتی که حرارت به حرارت دلخواه در مایکروفر می‌رسد، المنت پخت خاموش می‌گردد. وقتی که حرارت در مایکروفر پائین می‌آید، ترموستات، المنت پخت را دوباره فعال می‌سازد. در بعضی مدل‌ها، هر دو المنت پخت و جوش آوردن همزمان به کار می افتند تا محیط مایکروفر را گرم نمایند.

عمل جوش آوردن دو اجاق به وسیله قرار دادن غذا در قفسه بالائی مایکروفر حاصل می‌گردد، با نیم باز بودن (به طور کامل بسته نبودن) درب مایکروفر، در زمانی که درب را می‌بندید، معمولاً نقطه‌ای ایستا در لولا می‌باشد که باز  بودن درب را تا حدّ معینی مقدور می‌سازد، این بدان دلیل است که المنت جوش آورنده در حرارت سیکل ننماید.

المنت جوش آورنده برای کار مداوم روشن می‌ماند، تا زمانی که استفاده کنند کلید کنترل را خاموش نماید. زمانی که غذا را جوش می‌آورید، جریان از پریز دیوار به حرکت در می‌آید در میان سیم‌ها و کلیدهای انتخاب و در میان ترموستات و سپس به المنت جوش می‌رسد. اجاق‌ها و مایکروفرهای خود تمیزکننده متفاوتند (نسبت به سازنده‌ها و مدل‌های مختلف) در اینکه چگونه کارائی خود تمیزکننده از المنت حرارتی استفاده می‌کند. نظافت “Pyrolytic” به وسیله سیستم خود تمیزکننده انجام می‌گیرد.

با استفاده از حرارت بالا، در مدت زمان مخصوص یک تا سه ساعت، برای جدا کردن بازمانده غذا و روغن، در زمان این چرخه، که با ساعت کنترل می‌گردد، درب مایکروفر قفل می‌باشد. درب را تا زمانی که مایکروفر سرد شود نمی‌توان باز کرد. تمامی دیواره‌های مایکروفر، قفسه‌ها و درب به طور کامل تمیز می‌گردند. بعد از تمیز شدن، شما ممکن است شاهد مقدار کمی از خاکستر سفید در درون مایکروفر باشید که آن به سادگی قابل تمیز شدن می‌باشد. “Catalytic” یا تمیز کردن مداوم از یک روکش متخلخل مخصوص استفاده می‌کند بر روی دیواره‌های مایکروفر که تا حدی خاکه‌ها را جذب و از بین می‌برد.

این پروسه در زمان پخت معمولی انجام می‌گیرد و مایکروفر را در حدّ بالائی تمیز نگه می‌دارد، امّا قفسه‌ها و درب می‌بایست که با دست تمیز گردند. بعضی از سازندگان پیشنهاد می‌کنند که هر از گاهی مایکروفر را بدون آنکه چیزی در درون آن باشد تا ۵۰۰ درجه فارنهایت حرارت دهیم تا هرگونه ساختار خاکی‌ای که از غذا باقیمانده را از بین ببریم. این روکش مخصوص مایکروفر با صابون یا مایع ظرفشوئی و یا تمیزکننده‌های مایکروفر پاک نمی‌گردد و در ضمن صدمه دائم به مایکروفر خواهد زد. به عنوان مثال، در بعضی مدل‌ها، به سادگی درب مایکروفر را می‌بندید، و بعد کلید کنترل را بر روی تمیزی (Clean) قرار می‌دهید.

وقتی که از سیکل تمیزی استفاده می‌کنید می‌بایست به بروشور سازنده مراجعه کرده تا کلید کنترل را به درستی مورد استفاده قرار دهید، در غیر اینصورت مرحله تمیزی به طور صحیح انجام نمی‌پذیرد. بعد، شما تایمر ساعتی را برای زمان مشخص قرار می‌دهید، برای زمانی که می‌خواهید سیکل تمیزی آغاز شود.

 

تایمر در یک مایکروفر خود تمیزکننده دارای کارائی دوگانه می‌باشد :

اوّل، برای کنترل زمانی که مایکروفر به کار می افتد در سیکل زمان پخت،

دوّم، برای کنترل در زمان سیکل تمیز کردن.

المنت پخت روشن می‌شود، و حرارت شروع به بالا رفتن می‌کند. این حدوداً شصت دقیقه زمان می‌برد. دلیل کندی بالا رفتن حرارت این است که از صدمه به دیواره‌ها و درب مایکروفر جلوگیری شود. زمانی که حرارت بالاتر از ۵۵۰ درجه  می‌باشد، چراغ قفل مایکروفر روشن می‌شود، بدین معنا که درب مایکروفر دیگر باز نخواهد شد تا زمانی که حرارت پائین تر از این درجه باشد. وقتی که حرارت محیط مایکروفر به حرارت بین ۸۴۰ تا ۹۲۰ درجه فارنهایت برسد، پروسه تمیز کردن شرع می‌گردد. پروسه تمیز کردن نیازمند زمان حدودی ۲ تا ۳ ساعت می‌باشد، بعضی از مدل‌ها فَنِ خنک کننده‌ای دارند برای اینکه حرارت خارجی را کمتر نمایند.

مایکروفرهای خود تمیزکننده دارای سیستم دودزدای غیر الکتریک و کاتالوتیک هستند که در درون هواکش هستند برای مکیدن دود از سوختن ذرات غذائی؛ سیستم دودزدای کاتالوتیک شروع به فعالیت می‌نماید زمانی که حرارت داخل مایکروفر میان ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه فارنهایت می‌باشد.

۱-  قفل درب دستی، در این نوع سیستم، استفاده کننده به شکل دستی گیره درب مایکروفر را می‌چرخاند تا درب را قفل نماید.

۲- قفل درب الکتروماگنتیک، در این نوع سیستم، استفاده کننده یا دکمه قفل را بر روی صفحه پانل فشار می‌دهد و یا دسته گیره را حرکت می‌دهد برای قفل و یا باز کردن درب مایکروفر.

۳- قفل درب الکتریکی، در این نوع سیستم، استفاده کننده کنترل موتور الکتریکی، برای فعال سازی قفل مکانیکی. این سیستم شبیه قفل درب الکترومکانیکی می‌باشد با این تفاوت که به جای گیره سلونوید (Solenoid) از یک موتور الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

نمایندگی تعمیرات اجاق گاز بوش 

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات اجاق گاز بوش خود با دیبا سرویس بعنوان نمایندگی تعمیرات اجاق گاز بوش ، نمایندگی تعمیرات اجاق گاز زیمنس ، نمایندگی تعمیرات اجاق گاز آریستون ، نمایندگی تعمیرات اجاق گاز آآگ ، نمایندگی تعمیرات اجاق گاز لاجرمانیا ، اجاق گاز ایندزیت ، اجاق گاز لوفرا ، تکنو ، هاردستون ، اسنوا ، سینجر ، اخوان ، پادیسان ، دوو و … تماس حاصل فرمایید. کلیه ی خدمات پس از فروش اجاق گاز بوش  انجام شده ۶ ماه ضمانت کتبی دارد.